Jaké pomůcky používám při malování na cestách?

Když cestuji a chci na cestách malovat, musí se mi výbava vejít do batohu i se svačinou a věcmi nejenom pro mě, ale i moje děti. Tak jsem si vybavila penál skládacími štětci, paletu oblíbenými barvami, abych měla přesně to, co potřebuji pro svou tvorbu. Další tipy a návody krok za krokem najdete v mém e-booku Akvarel na cestách.

 A co tedy používám na cestách?

Nejdříve bych chtěla říct, že v tomto článku není žádná placená spolupráce. Značky, které zmiňuji, jsou pouze mnou používané a vyzkoušené značky. Nadále zkouším a vybírám další, takže moje spektrum používaných pomůcek se může postupně měnit. Až nastane změn více, určitě  o tom zase napíšu.  

 

Začnu papírem

Mám oblíbené bloky s akvarelovým papírem. Začínala jsem s blokem od Moleskine, ale nesplňoval mé požadavky na velikost papíru. Malovala jsem také do bloku od Hahnemühle, ale nebyly moc často dostupné a musela mi je vozit kamarádka z Německa, abych na poštovném nezaplatila víc, než za blok. Kvalita papírů je u obou značek srovnatelná a malovalo se na ně dobře. Tyto značky mají bloky s tmavými deskami (černými nebo šedými).

Zjistila jsem, že i barva desek bloku ovlivňuje moji chuť malovat a černá mi tu chuť spíš brala. Začala jsem si tedy šít bloky vlastní.  S papírem, na který maluji i doma, ve velikostech, které jsou pro mě akorát do ruky, dobře se drží a hlavně jsou barevné. 

 

Barvy

Mými nejoblíbenějšími barvami jsou White nights od firmy Nevskaya Palitra. Mají krásné, syté odstíny, dobře se rozmývají a míchají. Dají se objednávat po jedné, což je pro mě nejlepší, protože si barevnou paletu sestavuji sama. Barvy mám vybrané tak, abych s nimi namalovala vše, co se vyskytuje v přírodě a na cestách. Poměr cena : kvalita je podle mě úžasný. Mnou sestavenou sadu barev v plechové krabičce si můžete objednat u mě na eshopu.

Moje paleta odstínů:

 • 725 – zelená
 • 228 – indiánská žlutá
 • 244 – indiánská zlatá
 • 321 – anglická červená
 • 622 – quinacridone fialovo-růžová
 • 342 – quinacridone růžová
 • 607 – fialová
 • 507 – tyrkysová modrá
 • 509 – zářivá modrá
 • 511 – ultramarín
 • 516 – indigo
 • 812 – paynova šedá
 • 413 – sepiová
 • 408 – pálená siena
 • 320 – oranžová

V paletě na obrázku mám ještě starší pánvičky značky Van Gogh, ale příliš je nepoužívám, protože jsou tvrdší a mají méně výrazné odstíny. Barvy jsou ze sady a nejsou to zrovna barvy, se kterými se mi dobře maluje příroda. To je důvod, proč nekupuji sady barev, ale jednotlivé pánvičky. Sady často obsahují výběr barev, ze kterých se samozřejmě dají přírodní odstíny namíchat, ale na cestách většinou nemám tolik času, abych se ještě zdržovala větším mícháním barev.

 

Štětce

Mám cestovní skládací sadu štětců (koupenou na Amazonu), se kterou jsem maximálně spokojená. Jsou to syntetické štětce, ale výborně sají vodu a drží špičku. Podobné dělá i španělská značka Escoda, ale cena je u těchto štětců opravdu vysoká. Kvalita ale bude asi lepší, bohužel nemám vyzkoušeno. Já tyto štětce používám i doma, protože už jsem na ně prostě zvyklá. 

 

Ostatní

Můj cestovní penál dále obsahuje černé linery Micron, nejčastěji velikost 005, plnící pero značky Lami safari a voděodolný inkoust Sketch ink, papírovou lepicí pásku, mikrotužku a tužku HB, bílou a červenou fixu Posca (akrylová), maskovací tekutinu v tužce značky Pébeo s hroty 0,7 a 4 mm, hadřík, papírové kapesníčky, lahvičku na vodu a abych nezapomněla na rovné linie se hodí slevová kartička, či stará kreditka a nepostradatelné jsou i klipsy na přichycení papíru, či bloku k podložce. Já používám velké klipsy 50 x 22 mm, které bez problémů chytí i tlustý blok. Ještě by se vám mohla hodit plastická guma na zjemnění kresby tužkou a nějaká tvrdší guma na odstranění maskovací kapaliny, když to nejde prsty. Jo a ořezávátko na tu tužku!

 

A to je asi vše, snad jsem na nic nezapomněla. Malování přímo v terénu je nejlepší škola a uspokojení pro duši. V tu chvíli totiž nevnímáte nic jiného, než svůj obrázek a objekt, který malujete. Pokud máte strach, může Vám pomoci můj e-book Akvarel na cestách, ve kterém najdete mnoho tipů a konkrétních postupů krok za krokem. A se správnými pomůckami a odhodláním Vám to půjde samo. Zkuste to 🙂

 

 

 

 

Miluji papír a různé techniky jeho zkrášlování. Mezi mé nejoblíbenější patří akvarel a linoryt. Věnuji se malování na cestách a vytvářím tak jedinečná umělecká díla se vzpomínkami ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.